Cosmos Discovery

27. 12. 2019 - 31. 10. 2020
Výstaviště Praha Holešovice

Informace

COSMOS DISCOVERY – největší putovní výstava o dobývání vesmíru a kosmonautice na světě!

Velkolepá expozice COSMOS DISCOVERY je vytvořena ve spolupráci s americkou agenturou NASA a muzeem Cosmosphere. Více než 200 originálních exponátů mapuje cesty člověka do vesmíru.

Na výstavě Cosmos Discovery návštěvníci vstoupí na orbitální stanici MIR, kde zažijí uměle navozený stav bez tíže. Nahlédnou do kokpitu raketoplánu Columbia i ruské lodi Sojuz, která dodnes zajišťuje přepravu kosmonautů na orbitální stanici ISS. Nechybí mise Apollo, včetně měsíčního vozidla Lunar rover a kapitánského modulu Apollo. Dojemné jsou první kroky do vesmíru a jejich zvířecí hrdinové Lajka a Enos.

Výstava podává jasný a srozumitelný obraz vývoje kosmonautiky v USA, ale i v Sovětském svazu, a věnuje se i připravované kolonizaci Masru a Měsíce.

Na více než 2000 m2 návštěvníci uvidí reálné exponáty, které se vrátily z kosmu, mnoho fotografií a detailních popisů, které potěší fanoušky a odborníky. Návštěvníci například projdou kokpitem raketoplánu, nahlédnou do návratových kabin kosmických lodí, poznají prostředí řídícího centra v Houstonu, uvidí skutečné umělé družice a mnoho dalšího. Výstavu doplňují originální skafandry, helmy, rukavice, ale také spodní prádlo, hodinky, fotoaparáty nebo třeba jídlo kosmonautů. Díky tomu návštěvník pozná, jak náročné podmínky pro člověka v kosmu jsou.

Výstava prezentuje také zcela jedinečné exponáty, které díky utajení technologií, nesměly být dlouho zveřejněny. Jedním z takových exponátů je originální tryska americké rakety Saturn V, která dopravila loď Apollo na Měsíc. Tryska musela odolat teplotám vyšším, než je bod tání železa. Hned vedle ní je obrovský model rakety Saturn V, která je ve své reálné velikosti vyšší než 100m. Pro fanoušky je nesmírně zajímavá i originální část řídicího střediska v Houstonu, dva původní kontrolní pulty, které sloužily k řízení letů v programech Gemini a Apollo. Na pultech dosud zůstaly původní nálepky a originály i kopie nejrůznějších „taháků“ letových kontrolorů.

Zvláštní pozornost je věnována i plánovaným misím na Měsíc a na Mars. Výstava zahrnuje informace, videa a modely raket všech kosmických agentur i soukromých firem, které se k tomuto cíli reálně přibližují.

Cosmo Camp nabízí výcvik kosmonautů a 3D realitu pro všechny malé i velké návštěvníky.

“Chceme vzít návštěvníky do vesmíru. Ukázat jim nejen technické detaily, ale pozvat je na palubu kosmických lodí a raketoplánů, tak aby výstava zaujala fanoušky a odborníky, ale také rodiny s dětmi, říká zástupce pořadatelské agentury JVS Group.

Každý návštěvník dostane u vstupu na výstavu audioguide, který poskytne mnoho dalších informací a zajímavostí k jednotlivým exponátům. Zvukový průvodce je k dispozici také ve variantě pro děti, které se tak hravou formou seznámí s výstavou.

 

Vstupenky

27.12.2019
od 00:00
Výstaviště Praha

Více informací

Místo konání
Výstaviště Praha

Pořadatel
JVS GROUP

Adresa
Výstaviště 170 00, Praha 7-Holešovice, Křižíkův pavilon E

Web akce
www.cosmosdiscovery.cz

Infolinka
+420 737 322 269