top of page

ne 24. 11.

|

Aula Gong Ostrava

ROYAL LONDON BALLET - LABUTÍ JEZERO, OSTRAVA

Nádherná hudba, dojemný příběh o věrné lásce, a především skvělé baletní výkony sólistů Royal London Ballet a dalších členů mezinárodního souboru navazuje na tradici vánočních baletních představení v Praze, Brně a Ostravě.

ROYAL LONDON BALLET - LABUTÍ JEZERO, OSTRAVA
ROYAL LONDON BALLET - LABUTÍ JEZERO, OSTRAVA

Čas a místo

24. 11. 2024 19:00 – 22:00

Aula Gong Ostrava, Ruská 2993, 703 00 Ostrava-Vítkovice, Česko

O události

Royal London Ballet patří k londýnskému Opera House a pojí je dlouhá společná historie, která se začala psát v roce 1732. V roce 1734 zde bylo uvedeno první baletní představení. Od té doby jak divadelní, tak baletní soubor dosáhl světové proslulosti. Sólisté Roayal London Ballet se spolu s mezinárodním týmem poprvé představí v České republice.

Historie Royal London Ballet

První baletní představení v Covent Garden – Opera House se konalo již lednu roku 1734.  Choreografie baletu s názvem Pygmalion je připisována francouzské tanečnici, baletce a choreografce Marii Sallé, která byla na svou dobu výjimečná žena.  V Londýně její představení provázel skandál, protože tančila jen v antické říze a s rozpuštěnými vlasy, což bylo v době krinolín zcela pobuřující. Ale právě tímto způsobem strhla pozornost publika k baletu, který byl do té doby výhradně francouzskou záležitostí. Baletní představení tak začaly v Covent Garden dostávat stále větší prostor a brzy se baletní choreografie kromě Francouzů ujali i Angličané. Anglie na konci 18. století poskytla útočiště mnoha francouzským tanečníkům a choreografům před bouřlivými následky Velké francouzské revoluce, kde by balet označen za zvrhlé umění šlechty.

Labutí jezero v Royal London Ballet

První představení Labutího jezera v Londýně představil až v roce 1911 hostující Ďagilevův baletní soubor Ballet Russes, který na svém turné ohromil celou Evropu včetně Londýna. Kompletní anglické nastudování Labutího jezera v Royal London Ballet bylo uvedeno až v roce 1934 a dvojroli Odetty a Odylie tehdy tančila britská primabalerína Alicia Marková, která své taneční zkušenosti čerpala právě spoluprací s Ballet Russes.

Labutí jezero – nejznámější balet světa

Labutí jezero od P. I. Čajkovského je snad nejznámějším baletním dílem na světě. Jeviště plné krásných baletek – labutí – vznášejících se na špičkách nad "hladinou" si zamilují nejen baletní nadšenci, ale i běžné kulturní publikum. Představení je svoji pohádkovou atmosférou a nádhernou hudbou vhodné i pro starší děti. Romantický příběh prince Siegfrieda a krásné princezny Odetty zakleté do podoby labutě představuje základní kámen klasické baletní školy a již téměř sto padesát let patří k nejúspěšnějším titulům světových divadel. Nádhernou choreografii, která balet proslavila, společně připravili proslulí tanečníci a choreografové Marius Petipa a Lev Ivanov. Jejich choreografie využívá souhry celého baletního souboru a zároveň staví hlavní baletku – primabalerínu v roli Odetty a Odylie do středu pozornosti. Slavné Pas de deux ve druhém dějství, kdy se princ zamiluje do Odetty, se stalo ikonou klasického baletu.

A právě tuto klasickou choreografii nastudoval Royal London Ballet a vyjíždí na Evropské turné, které nemine Českou republiku a Slovensko.

24. 11. 2024 Aula Gong Ostrava

26. 11. 2024 Hala Vodova Brno

27. a 28. 11. 2024 Kongresové centrum Praha

Vstupenky v prodeji v síti Ticketportal

Sdílet událost

bottom of page